Harama bilerek helal diyen neden kafir olur?

Soru Detayı

- Allah’a ibadet edip onun kurallarına uyan bir kimse ve gerçekten Allah’a inanan kimse, neden BİLEREK faize helal dese kafir olur?
- NEDEN EBEDİ CEHENNEME GİDER?
- Alimler bunun küfür olduğunu söylemiş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faize ve benzeri haramlara helal diyen kimsenin niyetine ve anlayışına bakmak gerekir.

Eğer İslâmî kaynaklardan helal olduğu sonucunu çıkardığını söylüyorsa hata etmiştir, hatası icmaa aykırıdır, onunla amel edilemez, ama kişi kafir olmaz.

Eğer “Kur'an’da ve Sünnette böyle, ama ben kabul etmiyorum, -haşa- Allah ve Resulü yanlış söylemiş, bunlar helaldir.” diyorsa, anlayışı ve niyeti bu ise, bu kişi mümin değildir.

İman bölünemez, helal ve haramı tayin Şâri’ Teâlâ’ya aittir.