İmana aykırı bir sözden dolayı sonsuz ateşte kalmak adalet mi?

Soru Detayı

- Bir kişi bütün hayatı Allah'a ibadet edip şükür ediyor ama sadece bir kere Allah zina konusunda yanlıştır (haşa) diyor. Bu kişinin SONSUZA DEK pek ŞİDDETLİ bir azabın içinde kalması adalet midir? Bu neden böyle?
- O kadar ibadetin ve şükrün, fedakarlığın ve sabrın karşılığı BİR sözden dolayı nasıl EBEDİ ateştir?
- Kim müşrik kimin Müslüman olduğundan bahsetmiyorum. Allah katında ille de böyle kişiler vardır. Çok iyi hayat yaşıyor, Allah'a inanıp ibadet ediyor ama Allah'ın hükmünü kabul etmiyor. Misal zina, aklım almıyor diyor. Bu kişinin o kadar ibadetten sonra SONSUZ cehenneme gitmesi adalet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanı dinden çıkaracak bir söz söyleyen, bir şey yapan kimse, eğer bu söz ve fiilde ısrar eder, devam ettirirse buna “sadece bir kere yaptı, söyledi” denemez.

Eğer ısrar etmedi, o söz ve fiilden geri döndü, tövbe etti, bir daha yapmadı ve söylemedi ise, ebediyen azap göreceği söylenemez.

İnsanın aklı ve bilim, bilinmesi gereken her şeyi kuşatamamıştır. Her şeye rağmen insanların bildikleri, bilemediklerinden daha çok ve/veya daha önemlidir. “İnanıyorum, dinde vardır, ama aklım almıyor, hikmetini anlayamıyorum.” demekle insan dinden çıkmaz.