Tapınakları yıkmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ehl-i kitap (Yahudi ve Hristiyan) olmayanların tapınaklarını yıkmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, hangi dine bağlı olursa olsun, onların mabetlerini yıkmak caiz değildir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm), insanları ve insanlığı imhâ için değil, ihyâ için gönderilmiş bir peygamberdir. Yüce Allah, O’nu alemlere rahmet olarak göndermiştir (Enbiyâ, 21/107).

Dünya ve ahiret adına her şeyi kendisinden öğrendiğimiz Sevgili Peygamberimiz (asm), savaşın nasıl yapılacağını bile bize öğretmiştir. Hem de tatbikatını yaparak öğretmiştir. O (asm) katıldığı savaşlarda komutanlarına ve askerlerine şu emirleri vermiştir:

"Kadınları öldürmeyiniz,
Çocukları öldürmeyiniz,
Çok yaşlı olanları öldürmeyiniz,
Din adamlarını öldürmeyiniz,
Geri hizmette çalışan işçileri ve himetçileri öldürmeyiniz,
Mâmur (bayındır) yerleri tahrip etmeyiniz,
Ekili araziye zarar vermeyiniz,
Mabedleri (tapınakları) yıkmayınız,
Öldürmek mecburiyetinde kaldığınız insanı bir hamlede öldürünüz.
Müsle yapmayınız (öldürmek mecburiyetinde kaldığınız insanın organlarını vücudundan ayırmayınız)."
(bk. Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/300; Ebû Davud, Cihad 90, 121)