İbn Teymiye, yiyeceği mucahidlere verin, halk ölürse ölsün, demiş midir?

Soru Detayı

- İbn Teymiye'ye sorulan: "İslam diyarı kuşatıldığında elde kalan az bir yiyecek kadın ve çocuklara mı yoksa mücahidlere mi verilir?" sorusuna "yiyeceği mucahidlere verin, halk ölürse ölsün. Zîra mucahidler açlıktan ölürse, o belde ve halk da ölür veya esir alınır, İslam dini de aşağılanır." manasındaki sözü tam olarak nasıl ve nerede - kaynağı- geçer?
- Bu sözü İslami ölçüler açısından nasıl değerlendirmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Teymiye’nin birçok kitabında konuyu araştırmamıza rağmen, böyle bir bilgiye rastlayamadık.