Orhun yazıtlarının orijinaliyle korunması, onları da Allah’ın yazdığı anlamına mı gelir?

Soru Detayı

- Kuran 1400 yıldır Allah tarafından korunuyor, değişmedi. Bu da O'nun Allah kelamı olduğunu gösterir dememize karşılık, Orhun Yazıtları vb. Eserler de binlerce yıl orijinalinde duruyor, o zaman onları da mı Allah yazdı (haşa) diyen kişinin bu iddiasına nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Orhun yazıtlarının Allah tarafından yazdırıldığına dair hiçbir tarihi iddia veya belge yoktur. Orhun yazıtları bir tabloya kazınmıştır. Kimsenin bunları ortadan kaldırmak gibi bir amacı olamaz. Çünkü, bu yazıtlar bir vahiy olmadığı için, insanlar üzerinde din belgeleri gibi bir etkiye sahip olamamıştır. Böyle bir etkisi olmayınca, karşıt görüş diye bir muarız taraf da doğmamıştır.

Halbuki, dini metinlerin muarızları olduğu gibi, farklı anlayışları benimseyenler tarafından da her zaman tahrif etme temayülleri söz konusudur.

Bu sebeple, vahiy metinleri ile Orhun yazıtlarını karşılaştırmak hatalı bir kıyaslamadır. Bu kıyas, eskilerin eskimez ifadesiyle “kıyas-ı maalfarık” dediğimiz bozuk ve yanlış bir kıyastır.

- Eğer bu mantıkla hareket edilse, bu takdirde birleri kalkıp : “Ehramların/piramitlerin” de Allah tarafından inşa edildiği iddiasını ortaya atabilir

- Özetle; insanların her zaman -belli sebeplerden ötürü- dini metinleri tahrif etme ihtiyaçları vardır. Bir metni kendi lehine çevirmek, karşı tarafın tezini çürütmek gibi önemli sebepler vardır.

Özellikle bu konuda Kur’an bütün insanlara meydan okumuş tek semavi kitaptır.

Böyle meydan okuyan, muarızların damarlarına dokunan, onları doğrudan muarazaya davet eden, “Allah’ın himayesi altında olduğunu” açıkça bildirerek kendisine özel bir ilahi garanti olduğunu çekinmeden seslendiren Kur’an gibi bir kitabın, bu aleni meydan okumalarına karşı çıkma temayülleri hadsizdir.

Fakat şimdiye kadar böyle bir olayın tahakkuk etmemesi, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu güneş gibi gündüz gibi ortaya koymuştur.