Kutsal var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Pozitivist ve materyalist felsefe kutsalı reddeder, her türlü kutsalı hayatımızdan çıkarmaya çalışır. Dini reddeden bu kimselerin dindeki kutsalları kabul etmemeleri kendi hayat felsefeleri açısından az çok anlaşılır olmakla beraber, İslam adına konuşur görünen bazı kimselerin kutsalı reddetmeleri doğrusu anlaşılır bir durum değildir.

Hâlbuki her türlüsüyle din, kutsala inanmaktır ve İslam dininde de kutsalın özel bir yeri vardır. Mesela Kâbe, sadece küp şeklinde taş bir yapı olarak görülmez, sembolik bir şekilde “Beytullah” yani Allah'ın evi olarak görülür. Kâbe’deki Hacerü’l-Esved siyah bir taş olmanın ötesinde çok şeyler ifade eder.

Kutsalla alakalı şu ayete bakabiliriz: Allah, Hz. Musa’ya ilk vahyinde şöyle buyurur:

 فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ اِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى

“Ayakkabılarını çıkar.  Çünkü sen mukaddes vadi Tuva’dasın.” (Taha, 20/12)

Görüldüğü üzere yüce Allah Tuva vadisini mukaddes yani kutsal bir yer olarak nitelemektedir. Bütün zamanlar ve bütün mekânlar Allah’ın olmakla beraber, bunların bir kısmına ayrı bir ihtimam gösterilmiştir.

- Mesela Cuma günlerin sultanı,

- Kadir Gecesi gecelerin sultanı,

- Ramazan ise ayların sultanıdır.

- Benzeri bir şekilde Mekke herhangi bir şehir olmadığı gibi, Kâbe de herhangi bir yapı değildir.

- İnsanların dinine hizmet etmek, kutsal bir hizmettir.

- Başkalarına faydalı olma hisleriyle dopdolu olmak, kutsal bir ruh halidir.

- İnsanlara dini ve Kur'anı öğretmek, kutsal bir meşguliyettir.

- “Subhanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber” gibi kelimeler, kutsal kelimelerdir…