Şirk bataklığını anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarih boyu insanların çoğu Allah'a inanmakla beraber, doğrudan veya dolaylı olarak şirke düşmüşlerdir.  مَانَعْبُدُهُمْ اِلاَّلِيُقَرِّبُونَٓا اِلَى اللّٰهِ زُلْفٰىۜ “Biz onlara (putlara) ancak, bizi Allah’a yaklaştırsınlar diye tapıyoruz.” (Zümer, 39/3) diyen cahiliye müşrikleri Allah’ı tanıyamadığı gibi;

- Bir kısım melek ve cin gibi görülmeyen ruhanilere tapanlar,

- Firavun gibi zalimleri ilah kabul edenler,

- Hz. İsa gibi bir peygamberi ulûhiyetin bir rüknü sayanlar,

- İnek gibi bir hayvanı karşısında ibadet edecek şekilde mukaddes tanıyanlar,

- Taş, Ay, Güneş gibi cisimlere ibadet edenler,

- Tabiatı ilah zannedenler,

- Sebeplere takılıp kalanlar,

- Kendi hevasını ilahlaştıranlar da Allah’ı tanıyamamış, şirkten kurtulamamışlardır.

Tevhid dininin mensubu olan bir Müslüman da şirke düşebilir. Hz. Peygamber (asm) buna şöyle dikkat çeker:

"Ümmetim için en çok korktuğum şey, Allah'a şirk koşmaktır. Ama dikkat edin; Aya, Güneşe veya puta tapacaklar, demiyorum. Fakat Allah'ın rızasının dışındaki gayeler için harekette bulunacaklar ve gizli şehvet (yani riyâ ve gösteriş duygularını) taşıyacaklar." (İbn Mâce, Zühd, 21)

Buna kısaca şirk-i hafi, yani gizli şirk denilir. Kurtubi, "Falan olmasaydı, kurtulamazdık.”, “Köpek olmasaydı evimize hırsız girerdi.” gibi sözler söyleyenleri de bu bağlamda değerlendirir. (Kurtubî, el-Cami' li Ahkami'l-Kur'an, IX, 179)

Günümüzde sıkça duyduğumuz “Doktor beni iyileştirdi.”, “İlaçlar beni iyileştirdi.” türünden cümleler, kendisinden şirk kokusu gelen ifadelerdir. Bir Müslüman hasta olduğunda doktora da gider, ilaç da kullanır, ama şifayı Allah'tan bilir.