Teberrük caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teberrük, mübarek sayılan bir şey vasıtasıyla güzel sonuçlara ulaşmayı dilemektir.

Teberrükün caiz olup olmadığı zaman zaman tartışılsa da caiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun delillerinden biri Hz. Yakub’un gözlerinin oğlunun gönderdiği gömlekle açılmasıdır. Şöyle ki:

Oğlundan ayrı kalmanın üzüntüsüyle Hz. Yakub’un gözleri görmez hale gelmiştir. Hz. Yusuf, yıllar sonra kardeşlerini bulup babasının durumunu onlardan öğrenince kardeşlerine şöyle der:

اِذْهَبُوا بِقَم۪يص۪ى هٰذَا فَاَلْقُوهُ عَلٰى وَجْهِ اَب۪ى يَاْتِ بَص۪يرًۚا

“Şimdi benim şu gömleğimi götürün, babamın yüzüne koyun, gözleri görür hale gelecektir.” (Yusuf, 12/93)

Kafile Mısır’dan ayrıldığı sırada, Kenan diyarındaki Hz. Yakub’ta bir hareketlilik gözlenir. Sevinçle etrafındakilere, “Eğer bana bunak demezseniz, (diyeceğim o ki) ben, Yusuf’un kokusunu alıyorum.” der.

Etrafındakiler ise, böyle bir koku almadıklarından cevapları şu olur: “Vallahi, sen hâlâ eski şaşkınlığındasın.”

Yusuf’un kardeşleri gömleği alarak babalarına dönerler. Müjdeci gelip gömleği Hz. Yakub’un yüzüne bıraktığında Hz. Yakub’un gözleri açılır,  “Ben size, Allah tarafından sizin bilmediğinizi bilirim demedim mi?” der. (bk. Yusuf, 12/94-96)

Hz. Peygamber'den (asm) bize intikal eden sakal-ı şerif gibi maddi şeylere bu zaviyeden bakabiliriz. Camilerde ziyarete açılan sakal-ı şerif ziyareti -haşa- bir şirk değil, Hz. Peygamberi daha yakınında hissetmeye bir vasıtadır.

Sevdiğimiz bir zattan bize gelen tesbih gibi bir hediye, her gördüğümüzde bize o dostumuzu hatırlattığı gibi, Peygamber Efendimizin (asm) günümüze kadar gelen eşyaları da bize Onu hatırlatır, salavat getirmemize, Ona bağlılığımızı ilan etmemize vesile olur.