Kur'an'da geçen veli insanların özellikleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki türlü velayet vardır: Velayet-i âmme ve velayet-i hâssa.

Umumi velayette bütün ehl-i iman müşterektir, hepsi ilahi iltifata mazhardır. اَللّٰهُ وَلِىُّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُواۙ “Allah, iman edenlerin velisidir.” (Bakara, 2/257) ayeti bu umumi velayeti ifade eder.

Hususi velayette ise, bazı mü’minler Allahın hâs kullarıdır, manevi bir mücahede ile yükselmişler, kâmil birer insan olmuşlardır. İç âlemleri çalkantılardan uzaktır, huzur ve itminana ermişlerdir. İç âlem­lerindeki nuraniyet, dışlarına da aksetmiştir. Onları görmek, insana huzur verir, mukaddes şeyleri hatır­latır. Böyle in­sanlar, şu manaların mazharlarıdırlar:

اَلآَ اِنَّ اَوْلِيَٓاءَ اللّٰهِ لاَخَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَهُمْ يَحْزَنُونَۚ “Dikkat edin! Allah’ın evliyası için hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmezler.”

اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَكَانُوا يَتَّقُونَۜ “Onlar iman ettiler ve takva sahibi oldular.”

لَهُمُ الْبُشْرٰى فِى الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَفِى اْلاٰخِرَةِۜ  “Hem dünya hayatında, hem de ahirette onlara müjde vardır. ” (Yunus, 10/62-64)

Ayette velilerle alakalı şu hususlar dikkat çekmektedir:

1. Veliler, kuvvetli bir imana sahiptirler.

2. Günahlardan uzak kalırlar, takva hayatı yaşarlar.

3. Normal şartlarda başkalarının korktuğu hallerde korkmazlar.

4. Normal şartlarda başkalarının üzüldüğü hallerde üzülmezler.

5. Dünya hayatında onlara keramet gibi özel ilahi ikramlar vardır.

6. Ahirette de onlar nice İlahi ikramlara mazhar olacaklardır.

Hz. Peygamber (asm) onlarla alakalı bir hadisinde şöyle buyurur:

“Saçı başı dağınık, eli yüzü tozlu, kapılardan kovulmuş öyleleri vardır ki, ‘Bu şöyle olacak.’ diye yemin etseler, Allah onların dediğini yapar.” (Müslim, Birr 138, Cennet 48.)