İslam’a aykırı hükümler barındıran oyunlar günah mıdır?

Soru Detayı

- İçinde İslam’a aykırı hükümler bulunan (domuz eti yemek, insanları öldürmek gibi) bilgisayar oyunlarını oynamak günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, günahtır.

Fıtrat dini olan ve koyduğu tüm hükümlerde insanın tabiatına uygun esaslar getiren İslam, onun maddi ve manevi ihtiyaçlarını, meşru eğlenme arzusunu dikkate almış ve bununla ilgili ilkeler koymuştur.

Eğlenmede temel ilke, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır. Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir.

İçerisinde kumar, aldatma-aldanma, müstehcenlik, şiddet ve benzeri dinen yasak hususlar bulunmayan oyunlar, “Eşyada asıl olan mubahlıktır.” ilkesi gereğince, genel olarak caiz kabul edilir.

Buna göre bir Müslüman gerek bilgisayar oyunları gerekse fiziki oyun ve eğlencelerinde, yukarıdaki ilkelere uymalı buna göre hareket etmelidir.

Bu itibarla soruda zikredilen ve İslam dininin esaslarına / hükümlerine doğrudan ya da dolaylı olarak aykırılık teşkil eden bilgisayar oyunlarını oynamak caiz olmaz.