Hz. Nuh gemisi ile ilgili 6 ay su üstünde mi kaldı?

Soru Detayı

- Bunları açıklar mısınız?
"Hz. Nuh gemisi ile ilgili 6 ay su üstünde kaldı 7 kez Kabe’yi tavaf etti."
- Bu gibi rivayetlerin bağlayıcılığı var mıdır İslami açıdan?
- Çünkü bu rivayetler hem aklen hem küresel tufan görüşü ile bakıldığı zaman epey sorunlu görünüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an ve hadislerde Hz. Nuh gemisinin ne kadar zaman su üstünde kaldıklarına dair hiçbir bilgi verilmemiştir. Kâbe’yi tavaf ettiğine dair de -bu iki ana kaynakta- bir ifade yoktur.

Bu sebeple, bu konuda kesin bir bilginin nazara verilmesi mümkün değildir.

Sadece İsrailiyat kaynaklı bazı bilgilere göre, gemi denizde / suda 40 gün (Tekvin 7/12) 150 gün (Tekvin, 7/24) kadar kaldığına dair bazı bilgiler verilmiş ve bunların bilimsel verilere göre kesin olmadığı da kesinlik kazanmıştır.

Bununla beraber, söz konusu 40 günün bir ilave değil, 150 günün içinde yer alan bir sayı olarak değerlendirenler bununla zahiri çelişkiyi gidermeye çalışmışlardır.