İlk evi kim yaptı?

Soru Detayı

- Abdullah bin Amr bin el-As der ki: Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
 "Allah, Âdem ve Havva'ya Cibril'i gönderip: ‘Benim için bir ev yapın.’ buyurdu. Cibril onlara evin nereye yapacağım çizerek işaret edince Âdem kazmaya, Havva da toprağı taşımaya başladı. Suya yetişince altından: ‘Yeter ey Âdem!’ diye seslenildi. Âdem evi yapınca Allah ona evi tavaf etmesini emretti ve kendisine: ‘Sen insanların ilkisin, bu da ilk evdir.’ denildi. Sonra nesiller geçti ve Nuh evi ziyaret etti. Sonra nesiller geçti ve İbrahim onu temellerinden bir daha inşa etti."
- Bu hadisin sıhhati nedir? Çünkü bildiğim kadarıyla bu konuda sahih bir hadis yoktu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir rivayet şöyledir:

Hz. Abdullah bin Amr der ki: Resulullah aleyhissalatü vesselam şöyle buyurdu:

Allah, Âdem ve Havva'ya Cibril'i gönderip: “Benim için bir ev yapın.” buyurdu.

Cibril onlara evin nereye yapacaklarını çizerek işaret edince Âdem kazmaya, Havva da toprağı taşımaya başladı. Suya yetişince altından: “Yeter ey Âdem!” diye seslenildi.

Âdem evi yapınca Allah ona evi tavaf etmesini emretti ve kendisine: “Sen insanların ilkisin, bu da ilk evdir.” denildi.

Sonra nesiller geçti ve Nuh evi ziyaret etti. Sonra nesiller geçti ve İbrahim onu temellerinden bir daha inşa etti. (Beyhaki, Delail, 2/44)

Beyhaki, İbn Lehia bunu bu şekilde merfu olarak rivayette tek kalmıştır, diyerek, bu sözün Hz. Peygamber (asm) Efendimize ait olmasının zayıf olduğuna dikkat çekmiştir. (bk. Beyhaki, a.y.)

Bu nedenle, bu rivayetin, sahabi Hz. Abdullah b. Amr’ın sözü olmasının daha güçlü ve daha sağlam olduğu ifade edilmiştir.  (bk. İbn Kesir, el-Bidaye ve'n-nihaye, 3/475)