Hz. Âdem, Hz. Havva anamızdan kaç yıl ve neden dolayı ayrı kalmıştır?

Soru Detayı

- Hazreti Âdem ve Havva anamız Cennetten kovulduktan sonra dünyada ayrı ayrı bölgelere indirildiler. Bunun sebebi nedir?
- Ayrıca kaç yıl ayrı yaşadıktan sonra buluşturulmuşlardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayetlere göre, cennetten yeryüzüne -bilinen olaydan sonra, insanlık ailesini kurmak ve halifelik göreviyle- tayin edildikleri zaman, Hz. Âdem Hindistan’ın Serendib adasına (bazılarına göre, Buz veya Vasim dağına), Hz. Havva da Cidde’ye yerleştirilmişti.