Hz. Âdem ile Hz. Havva cennetten çıkarıldıklarında yanlarında başka kimseler var mıydı?

Soru Detayı

- Bakara 36 ve 38. ayetleri, Hz. Âdem (as) ile Hz. Havva'nın cennetten çıkarıldıklarında, yanlarında başka kimselerin de olduğunu mu gösterir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Derken Şeytan onların ayaklarını kaydırarak içinde bulundukları nimet yurdundan çıkardı. Biz de: 'Haydi, dedik, birbirinize düşman olarak yeryüzüne inin! Siz orada belirli bir süre ikamet edip yararlanacaksınız.'

"Büyük pişmanlık duyan Âdem, Rabb'inden birtakım kelimeler öğrenip onlara göre hareket etti. Rabb'ine yalvardı. Allah da tövbesini kabul etti. Zaten O tövbeyi kabul eder, merhameti boldur."

"Dedik ki: 'İnin oradan hepiniz! Artık ne zaman Ben’den size doğru yolu gösteren rehber gelir de kim ona uyarsa, onlara hiçbir korku olmayacak, hiç üzülmeyecekler de. İnkâr edip ayetlerimizi yalan sayanlar ise cehennemliktirler, hem de orada ebedî kalacaklardır.” (Bakara, 2/36-39)

Bu ayetlerin içinde -meal olarak- yer alan “birbirinize düşman olarak yeryüzüne inin! - İnin oradan hepiniz!” ifadelerinden Âdem ve Havva’nın dışında birilerinin / birinin olduğunu göstermektedir. Âlimler, bu birinin İblis / şeytan olduğunu söylüyorlar.

Aslında -meal olarak- ilk ayetin başında yer alan “Derken şeytan onların ayaklarını kaydırarak...” ifadesinden bu olaya karışanın şeytan olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, yeryüzüne sürgün edilenler de Âdem, Havva ve İblis / şeytan olduğu anlaşılmaktadır.