Gemi ve zırh gibi sanatları kim icat etti?

Soru Detayı

- Hz. Nuh’un gemi yaptığını Hz. Davud’un zırh yaptığını biliyoruz ama yapılan kazılara ve verilere bakılırsa bu peygamberler bu zanaatları ilk yapan olmayabilirler. Dinimizde bunlar kesinlikle ilk bu şeyleri yapan diye bir zorunluluk var mıdır?
- Bir de Hz. İbrahim ile Musa arası şu kadar onunla Nuh arası şu kadar onunla İsa arası gibi gibi rivayetler Kuran ve mütevatir bilgilerde geçer mi net ve kesin bir bilgi var mıdır bu konuda?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim kesin bilgi kaynağımız Kur'an ve sünnettir.

Kuran’da “bunları ilk yapan” kaydı olmamakla beraber, ayetlerin sibak ve siyakından bunu anlamak mümkündür.

Bu bilgilerimize göre, gemiyi ilk yapan Hz. Nuh’dur, zırhı ilk yapan Hz. Davud’dur. Diğer bilgi kaynaklarının hiçbiri bu kaynaklar kadar sağlam değildir.

Peygamberler arasındaki zaman süreçleri, Kur'an ve sünnette zikir edilmemiştir.

Kitab-ı Mukaddeste bu konuyla ilgili rakamlar verilmişse de ayrı yerlerde farklı olarak belirtildiği için, bunların da kesin doğru olmadığı ve bir vahiy eseri değil diğer insanlar tarafından bir kültür olarak değerlendirildiği anlaşılıyor...