Hz. İdris ve Hz. İsmail 70 dil mi biliyordu?

Soru Detayı

- Peygamberlerin konuştukları diller nelerdir?
- Öncelikle birden fazlaya kaçabilir soru hakkınızı helal edin birbiriyle bağlantılı diye böyle sormam gerekiyor:
1. Hz. Âdem ve diğer peygamberlerin konuştuğu dillerle ilgili farklı rivayetler var bunlar hadis ve ayetlerde geçer mi?
-  Peygamberlerin konuştukları dillerle ilgili rivayetler var mı? Çünkü dil bilimine göre bütün diller bir dilden doğmuştur. (Bu da Hz Âdem’den geldiğimizin kanıtıdır bence)
2. Bir de Hz. İdris ve Hz. İsmail ile ilgili 70 dil biliyor gibi şeyler söyleniyor farklı farklı rivayetler. Bunlar hadis ve ayetlerde geçer mi?
- Çünkü o zamanlar özellikle Hz. İdris eski zamanlarda yaşadığı düşünülürse, o zaman o kadar farklı diller olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Hz. Âdem’e -Kuran’da- bütün isimlerin öğretildiği bildirilmiştir. (bk. Bakara, 2/31)

- Ayette Hz. Âdem’e yönelik “tâlim-i esma” unvanıyla meşhur olan öğretim işi, âlimler tarafından farklı yorumlanmıştır. Önemli bazı yorumlar şöyledir:

Varlık çapındaki bütün eşyanın isimleri, her türlü sanat, meleklerin isimleri, daha sonra insanların kullandığı bütün diller... Kendisi değişik çocukları ile değişik dilleri konuşmak suretiyle onların farklı diller konuşan bir insanlık neslinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. (bk. Beğavi, Taberi,  Razi, Maverdi, Kurtubi, Meraği, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

- Peygamberlerin birden çok dil bildiklerine dair -ayet ve hadislerde yer almadığı gibi- genel olarak tarih ve siyer kaynaklarında da bu konuda kesin bir bilgiye rastlayamadık. Özellikle Hz. Muhammed (asm) Efendimizin Arapça’dan başka bir dil bildiğine dair İslam literatüründe herhangi bir bilgiyi göremedik.

Cevap 2:

Hz. İdris ve Hz. İsmail ile ilgili 70 dil biliyor gibi şeyler söylenenler de kesin bir bilgi kaynağına dayanmadığı gibi, bunları hadis ve ayetlerde görmek de mümkün değildir.

Hz. İdris ve Hz. İsmail için 70 dil bildiği şeklinde internette geçen bilgileri bütün araştırmamıza rağmen kaynaklarda bulamadık.