Güzele bakmak gözü parlatır mı?

Soru Detayı

- Güzele bakmak gözü parlatır, şeklinde bir hadis olduğunu duydum, böyle bir hadis var mıdır?
- Eğer varsa, haram olan güzele bakmak haram olduğuna göre, bu durum nasıl gözü parlatır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili rivayette şöyle denilmiştir:

“Üç şey gözü parlatır (güzün nurunu güçlendirir): Akan suya bakmak, yeşilliğe bakmak ve güzel yüze bakmak.” (Deylemi, 2/91; Acluni, 1/373)

Hâkim ve Deylemî, İbni Ömer (r.a)’dan merfu, yani Hz. Peygamber Efendimiz(asm)'in sözü olarak rivayet etmişlerdir. Ancak burada haberin isnadında adı geçen Ebül-Buhteri, hadis uydurmakla suçlanan biridir.

Şarani ise, "el-Bedrü’l-Münîr" isimli eserinde bu sözün Hz. Ali’nin sözü olduğunu söylemiştir.

Özetle, bu hadisin değişik isnat yolları vardır. Merfu (Peygamberimizin sözü) ve mevkuf (sahabe sözü) olarak zikedilmiştir.

Bu isnatlardan bazılarının mevzu / uydurma bazılarının da zayıf olduğu bildirilmiştir. (bk. Acluni, a.y;  İbnu’l-Cevzi, el-Mevduat, 1/163; Sahavi, el-Makasıdu’l-Hasene, 1/275; Muhammed Tahir el-Fettenî, Tezkiretru’l-Mevduat; 1/162)

Bu rivayetin sahih bir senedi varsa, bu durumda hadiste geçen bakmak ifadesi, bakılması helal olanlara bakmanın faydasını bildirmektedir. Yoksa, bakılması haram olanlara bakmak haramdır, gözü parlatmaz aksine zayıflatır, hatta kalbi karartır.