Benden size hakka uygun bir hadis gelirse bendendir, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

"Size benden hayırlı bir haber gelirse, fark etmez onu ben söylemiş olayım, söylemiş olmayayım, aha şimdi ben söylüyorum, ne hayırlı bir haber gelirse bendendir."
Kaynak, Aliyyül Kari, Esrarul Merfua olabilir.
​- Bu rivayet sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, sahih değildir, aşırı derecede zayıf hatta uydurma olduğunu söyleyen alimler vardır.(1)

İlgili rivayet şöyledir:

“Size benim hadisim olarak rivayet edilen doğru bir söz duyduğunuz zaman, -onu ben söylemiş olayım veya olmayayım- kabul ediniz.”(2)

Bu habere ilk defa eserinde değinen Sehavi, rivayetin Ebu Hureyre’den merfu olarak nakledildiğini; Darekutni’nin haber hakkında “çok zayıf”, el-Ukayli’nin ise “Sahih bir isnadı yoktur” dediğini söyler.(3)

Acluni ise Sehavi’nin değerlendirmelerini kendisi de kullanmış, bu ön değerlendirme sonrası haber hakkında es-Sağanî’nin mevzu yani uydurma hükmü verdiğini beyan etmiştir.(4)

Bu yönü ile Acluni bu haberin uydurma olduğu kanaatindedir.

Kaynaklar:

1) bk. Acluni, Keşfu’l-hafa, 1/86, No: 220.
2) Darekutnî, es-Sünen, 5/371-372, No: 4474; el-Ukaylî, ed-Duafa, 1/32; İbnu’l-Cevzî, Mevzuat, 1/420; Sehavi, Makasıt, s. 56, No: 59; Ayrıca bk. Kandemir, Mevzu Hadisler, s. 175.
3) Sehâvî, a.y.
4) Acluni, a.y.