Akan suya bakmak insanı dinlendirir, manasında hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili rivayette şöyle denilmiştir:

“Üç şey gözü parlatır (güzün nurunu güçlendirir): Akan suya bakmak, yeşilliğe bakmak ve güzel yüze bakmak.” (Deylemi, 2/91; Acluni, 1/373)

- Bu hadisin değişik isnat yolları vardır. Merfu (Peygamberimizin sözü) ve mevkuf (sahabe sözü) olarak zikedilmiştir.

Bu isnatlardan bazılarının mevzu/uydurma bazılarının da zayıf olduğu bildirilmiştir. (bk. Acluni, a.y;  İbnu’l-Cevzi, el-Mevduat, 1/163; Sahavi, el-Makasıdu’l-Hasene, 1/275; Muhammed Tahir el-Fettenî, Tezkiretru’l-Mevduat; 1/162)