Ailesi içerisinde yaşlı, ümmeti içerisindeki peygamber gibidir, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Bu söz hadis midir, sıhhat durumu ve açıklaması nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

“Aile (halk) içerisinde yaşlı (şeyh), ümmeti içerisindeki peygamber gibidir.” (Feyzu’l-kadir, 4/185 H. No: 4969-4970)

- Bu rivayet, Deylemi gibi bazı kaynaklarda merfu olarak zikredilmekle beraber, daha çok mevkuf (sahabi sözü) olarak zikredilmiştir.

Bu alanda en büyük uzman kabul edilen otorite muhaddisler bu rivayetin sahih olmadığını belirtmişlerdir. (Feyzu’l-Kadir, 4/1285; Acluni, 2/17)

- İbn Arabi gibi bazı alimlere göre, hadisteki "şeyh” kelimesi, yaşlıdan çok, olgun ve alim kimse için kullanılmıştır. Onlar, kendi zamanlarında hak peygamberlerin varisi ve naibi olarak halkı irşad ederler. (Feyzu’l-Kadir, a.g.y)

Nitekim olgun ve alim kimseler, insanların her bakımdan Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'e uymasını sağlamakla Allah’ı onlara sevdirmekte ve nefislerini temizleme yollarını öğretmek suretiyle onları Allah’a sevdirmektedir. (bk. Sülemî, Tabakat, s. 73)