Münafık, Kafirun suresini okumaz, kuşluk namazı kılmaz mı?

Soru Detayı

​- Bir kişi kendi başına namaz kılıyorsa kesin münafık değildir, diyebilir miyiz?
- Münafıkların Kafirun suresini okuyamadıkları ve kuşluk namazını kılamadıkları hakkında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Münafık, kuşluk namazı kılmaz ve Kafirun suresini okumaz.” anlamındaki hadis rivayeti, zayıftır. Senedinde bulunan Yala b. el-Eşdak adındaki ravi metruku’l-hadistir. Buhari ve Zehebi, bu kişinin hadis rivayetlerinin yazılmayacağını bildirmişlerdir. (bk. Feyzu’l-kadir, 6/276, h.no: 12715/9236)

Bununla beraber, bu rivayetin ifadesinde şiddetli bir zecr / uyarı vardır. Yoksa şeriatın zahirine göre, Kafirun suresini okumayan veya kuşluk namazını kılmayan kimseye münafık denilemez ve kafir olduğu söylenemez. (bk. Münavi, Feyzu’l-Kadir, a.g.y).

Zira, münafık en alçak kafirdir. Halbuki Ehl-i sünnet alimlerinin ittifakıyla büyük günah işlemekle kimse kafir olmaz.

Hâl böyle olunca, kuşluk namazı gibi sünnet olan bir nafileyi terk etmeyi küfür saymak büyük bir hatadır.