Kızlarınızı altın ve gümüşle süsleyin sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Kızlarınızı altın ve gümüşle süsleyin şeklinde sahih bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

″Oğullarınızı ve kızlarınızı evlendirin. Kızları altın ve gümüşle süsleyin ve elbiseleri de güzel olsun ve kendilerine rağbet edilmesi için de onlara güzel hediyelerle ihsanda bulunun.″ (Deylemi, Firdevsü'l-Ahbar, 2/181)

Bu rivayet zayıftır. (bk. Münavi, Feyzu’l-kadir, no: 4569)

Bu hadisin sahih bir veçhi varsa, "kızları kendilerine haram olmayan kimselerinin yanında süslemenin bir sakıncasının olmadığı" şeklinde anlamak mümkündür. Çünkü kadınların süslerini ve zinetlerini kendilerine nikâh düşen erkeklere göstermeleri haramdır. (bk. Nur 24/31)