Kadınları aç bırakınız anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Kadınları aç ve çıplak manasına gelen bu hadisi nasıl değerlendirmek gerekir?
"Kadınları zarar vermeyecek miktarda aç bırakınız ve aşırı gitmeyecek kadar kıyafetsiz bırakınız. Çünkü onlar iyice doyup güzelce giyinirlerse dışarı çıkmaktan başka bir şey düşünmezler, Ama eğer biraz aç ve çıplak kalırlarsa onlar için evde oturmaktan daha hayırlı bir şey yoktur."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet hadis değildir, uydurmadır.

Nitekim, İbnu'l-Cevzi, İbn Arrak, Şevkani ve Suyuti, bu haberin tamamen asılsız olduğunu söylemektedirler. (bk. Mevzuat, 2/282; Tenzih, 2/213; Fevaid, s. 135; Leâlî, 2/181)

Hadis alimleri, "hadis" diye uydurulan bilgileri belli bazı eserlerde bir araya getirmişlerdir. Böylece bu eserler sayesinde uydurma rivayetleri daha rahat tanıma imkanı doğmuştur.