Ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis var mı?
“Karnınızı aç bulundurunuz, ihtirası terk ediniz, bedeninizi çıplak bırakınız, emellerinizi kısa tutunuz, ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz; umulur ki bu sayede Rabbinizi kalplerinizle görürsünüz.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen ve bazı internet sitelerinde de yer alan, “Karnınızı aç bulundurunuz. İhtirası terk ediniz, bedeninizi çıplak bırakınız, emellerinizi kısa tutunuz, ciğerlerinizi susuz bırakınız, dünyayı terk ediniz; umulur ki bu sayede Rabbinizi kalplerinizle görürsünüz” şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Bunlar değişik rivayetlerde zikredilmiş parçaların bir araya getirildiği “müdrec” bir rivayet görünümündedir. Bunu bu şekilde zikredenlerin özellikle “hadisleri tenkit etme” maksadı güttükleri görüntüsünü vermişlerdir.

Özellikle verdikleri kaynaklarda da bu şekliyle bir metnin geçmediği tarafımızdan tespit edilmiştir.. Örneğin. bk. Iraki, el-Muğni, 111/214; Zebidi, İthaf, VII/288.

Sorudaki bilgiye en yakın bir rivayet şöyledir:

Hz. Peygamber (asm): “Hepiniz cennete girmek ister misiniz?” diye sordu. Oradakiler: “Evet ya Resulallah” dediler. “Öyleyse emellerinizi (çok uzun istekleri) kısaltın, ecellerinizi (ölümü) gözlerinizin ortasına koyun, Allah’tan hakkıyla haya edin.” buyurdu.

Bu hadis rivayeti için zayıf veya uydurma denilmeyip “Hasan Basri’nim murseli” (el-Muğni, Tahricu ahadisi’l-İhya, 1/1832) olarak belirtilmiştir.

Alimlerin bir çoğu tarafından Hasan Basri’nin mürselleri hasen olarak değerlendirilmiştir.