Çocuğu besmele çekince babası kabir azabından kurtuldu, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Besmelenin faziletiyle ilgili bu bilgi hadis mi, hadis ise sıhhat derecesi nedir ve nasıl anlamalıyız?
- Bir çok sitede bunun hadis olduğu söyleniyor.
- Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allah Teala, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının cehenneme girmemesi için senet yazdırır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Besmele, “Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla” anlamına gelen “Bismillâhirrahmânirrahîm” cümlesinin adıdır.

Besmelenin faziletiyle ilgili birçok hadis vardır. Ancak soruda geçen rivayeti bakabildiğimiz hadis kaynaklarında bulamadık.

Bu rivayet, her ne kadar bazı nasihat, vaaz ve tefsir kitaplarında, senedi ve kaynağı belirtilmeden "rivayet edilir ki..." şeklinde sahih olmadığına dikkat çekilerek geçmekte ise de bunun uydurma olduğu bildirilmiştir. (bk. Şevkani, Fevaid, 1/126; Zehebi, Tenkih, 3/67; Süyuti, Lelali, 1/198)