Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz anlamında bir hadis duydum, doğru mu?
- Hadis ise sıhhat durumu nedir?
- Hastalarımız için kurban keserek sadaka verilmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

“Mallarınızı zekâtla koruyun, hastalarınızı sadaka ile tedavi edin, belaya da dua hazırlayın.”(1)

Bu hadis rivayetinin zayıf olduğu ifade edilmiştir.(2)

Kurban Bayramı günlerinden başka, Allah rızası için kurban kesmek de nafile bir ibadettir. Bu nedenle hastalarımız için sadaka olarak kurban kesilebilir, onlar için dua edilebilir ve başka sadakalar da verilebilir.

Ancak bu durum tedavi olmaya asla engel olmamalıdır.

Kaynaklar:

1) Taberani, Kebir, no: 10196; Deylemî, el-Firdevs, 2/206, no: 2480.
2) bk. Münavi, Feyzu’l-Kadir, 3/513, no: 3728.