Günahlar açıktan işlendiğinde zelzele, idareciler zulmettiğinde kıtlık olur, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Günahlar açıktan işlenip çoğaldığı zaman zelzele ve felâketler meydana gelir, idareciler emrindekilere zulmettiği zaman yağmurlar azalır, kıtlık meydana gelir.” (Hadîs-i Şerîf, Deylemî, Müsnedü’l-Firdevs)

- Böyle bir hadisi şerif var mıdır? Varsa sahih midi? Bu hadisten ne anlamamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadis rivayetinin Türkçesi şöyledir:

“Bu ümmet dört şeyi âdet haline getirdiği zaman dört felaketle karşılaşır:

a) Zina mübah sayıldığı zaman, depremler meydana gelir.

b) Hükümdarlar / devlet kurumlarındaki yetkililer, zulüm yaptıkları zaman yağmur yağmaz / kıtlık olur.

c) Zekat-sadaklar eda edilmediği zaman, mallar helak olur.

d) Zimmilerin / gayri müslim vatandaşların hukuku çiğnendiği zaman, devlet müşriklerin eline geçer. (Deylemi, 1/330-331)

- Bu hadisin sahih olup olmadığını tespit edemedik. Çünkü başka kaynaklarda bu hadis rivayetine rastlayamadık. Rivayetin kaynağı olan Deylemi zayıf hadisleri bolca kullanmakla meşhurdur.

- Bu manaya yakın bir hadis rivayetini değerlendiren Münavi, bunun zayıf olduğunu belirtmiş, ancak bu rivayeti destekleyen başka rivayetlerin olduğuna da dikkat çekmiştir. (bk. Feyzu’l-Kadir, 1/401)