Sadaka 70 çeşit belayı önler hadisi sahih mi?

Soru Detayı

“Sadaka 70 çeşit belayı önler. Bunların en hafifi cüzzam ve barastır (alaca ten hastalığı).” [Hatib]
- Böyle bir hadis veya buna benzer bir hadis var mı varsa sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatib Bağdadi, “Sadaka 70 çeşit belayı önler. Bunların en hafifi cüzzam ve barastır (alaca ten hastalığı).” anlamında bir hadis rivayet etmiştir. (Tarihu Bağdadi, Daru’l-Garbi’l-İslami, 2001, 9/98)

Ancak, alimler bu rivayetin senedinde geçen Haris b. Numan’ın zayıf olduğunu belirtirler, Buhari ise bu kişinin rivayetlerinin kabul edilemeyeceğini ifade eder. (bk. Münavi, Feyzu’l-kadir, 4/302, no: 5144)