Hastalanınca okunacak dualar var mı?

Soru Detayı

Okumuş olduğum;
- Bismillahi ergike min külli şeyin yuzike vallahi yeşfike
- Allahum mağfirli ve afini ver zukni bismillahi euzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu min vecai haza
duaları sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen dualar Peygamber Efendimiz (asm)'in dualarındandır ve hadis kaynaklarında sahih olarak geçmektedir:

- Ebu Sa’idi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor:

“Cibril aleyhisselam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın yanına geldi ve: 'Ey Muhammed, hasta mısın?' diye sordu. 'Evet!..' cevabını alınca, Cibril aleyhisselam şu duayı okudu:

'Bismillahi erkîke, min külli dâin yü’zîke ve min şerri külli nefsin ev aynin hâdisin. Allahu yeşfike, bismillahi erkîke.'

'Seni Allah'ın adıyla, sana eza veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefis ve hasedci gözlere karşı sana okuyorum. Allah sana şifa versin, ben Allah'ın adıyla sana dua ediyorum.'" (Müslim, Selam 40; Tirmizi, Cenaiz 4)

- Osman İbnu Ebi'l-As radıyallahu anh anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâma Müslüman olduğum günden beri bedenimde çekmekte olduğum bir ağrımı söyledim. Bana:

'Elini, vücudunda ağrıyan yerin üzerine koy ve şu duayı oku!' buyurdu. Dua şu idi: Üç kere, 'Bismillah'tan sonra yedi kere, 'Eûzü bi-izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.'/ 'Bedenimde çekmekte olduğum şu hastalığın şerrinden Allah'ın izzet ve kudretine sığınıyorum.' diyecektim.

Bunu birçok kereler yaptım. Allah Teâla Hazretleri benden hastalığı giderdi. Bunu ehlime ve başkalarına söylemekten hiç geri kalmadım." (Müslim, Selam 67; Muvatta, Ayn 9; Ebu Davud, Tıbb 19; Tirmizi, Tıbb 29)

“Hasta olan yerine elini koy ve şu duayı oku ve 'Bismillahi euzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu min vecai haza. // Allah'ın ismiyle, vücudumda duyduğum ağrının şerrinden ve sakındığım, korktuğum şu acıdan ve ağrıdan Allah'ın izzet ve kudretine sığınırım.' de ve bu duayı üç defa oku.” (Feyzu’l-Kadir, Hadis no: 448)