HASTALIKLARA KARŞI DUA

HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN... 

 • Hz. Aişe (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm), her gece yatacağı zaman avuçlarını bir araya getirir, sonra üç kez "Kul huvallahû âhad"i, üç kez "Kul euzü birabbi'l-felak"ı  ve üç kez de "Kul euzü birabbi'n-nâs"ı okuyup avuçlarına üflerdi. Sonra da ellerini vücudunun uzanabildiği yerlerine sürerdi. Bunu yaparken de ellerini önce başına sonra yüzüne ve daha sonra da vücudunun ön kısmına sürerdi. Bunu üç kez tekrar ederdi. Hastalandığı zaman da aynı şeyi benim kendisine yapmamı söylerdi." (Buhari)
 • Hz. Osman'ın (ra) oğlu Eban anlatıyor: "Ben babamdan, Rasulullah'ın (asm) şöyle dediğini duymuştum: "Kim sabah akşam üç kere "ALLAH'ın adıyla... O'nun adı anıldığında ne yerde ne de gökte hiçbir şey zarar veremez... O işiten ve bilendir." Bu duayı akşam üç kere okuyana sabaha  kadar hiçbir şey zarar veremez. Sabah üç kez okuyana da akşama kadar hiçbir şey zarar veremez." Hadisi rivayet eden Eban bu sırada felçliydi. Ve dinleyen de kendisine kuşkulu bir ifadeyle baktı. Eban bunu görünce: "Hadisin gerçekten sana rivayet ettiğim gibi olduğundan kuşku duyma. Fakat ben bir sabah bu duayı okumayı unutmuştum. Ve gördüğün gibi ilahi takdir yerini buldu." dedi. (Nesai)

HASTALIKLARI İYİLEŞTİRMEK İÇİN DUA (GENEL OLARAK) 

 • Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm) hastalığım sırasında bana geçmiş olsun ziyaretine gelmişti. Bana: "Seni, Cebrail'in öğrettiği bir dua ile tedavi edeyim mi?" buyurdu. Ben: "Anam babam sana feda olsun ya Rasulullah, evet." dedim. Bunun üzerine: "ALLAH'ın adıyla sana okuyorum! Sende olan her hastalığa karşı, düğümlere üfleyenlerin şerrine, hased ettikleri zaman hasedcilerin şerrine karşı ALLAH şifa versin." Bunu üç kez okudu." (İbni Mace)
 • Ebu Saidi'l-Hudri (ra) anlatıyor: "Cibril (as) Rasulullah'ın (asm) yanına geldi ve: "Ey Muhammed! Hasta mısın?" diye sordu. "Evet" cevabını alınca, Cibril (ra) şu duayı okudu: "ALLAH'ın adıyla sana eza veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefislere ve hasedçi gözlere karşı sana okuyorum. ALLAH sana şifa versin. Ben, ALLAH'ın adıyla sana dua ediyorum." (Müslim)
 • Hz. Ali (ra) anlatıyor: "Rasulullah (asm) bir hasta gördüğü zaman ona şu duayı okurdu: "Ey insanların Rabbi! Acıyı gider, şifa ver. Sen Şâfi'sin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden her hastalığa iyi gelen bir şifa istiyoruz."

 AKREP VE YILAN SOKMASINA KARŞI... 

 • Yarattığının şerrinden ALLAH'ın mükemmel kelimelerine sığınırım. (İbni Mace)

AĞRILAR İÇİN...

 • Osman İbnu Ebi'l-Âs (ra) anlatıyor: "Rasulullah'a (asm), Müslüman olduğum günden beri çekmekte olduğum bir ağrıdan söz ettim. Bana: "Elini ağrıyan yerin üzerine koy ve şu duayı oku!"buyurdu. Üç kere: "Bismillah" sonra da yedi kere: "Bedenimde çekmekte ve çekinmekte olduğum şu hastalığın şerrinden ALLAH'ın izzet ve kudretine sığınıyorum." (Müslim)

İDRAR DARLIĞI

 • Ey huzuru semavatı dolduran Rabbim! Senin ismin mukaddestir. Senin emrin arz ve semadadır, tıpkı Rahmetin semada olduğu gibi. Arza da rahmetinden gönder ve bizim günahlarımızı ve hatalarımızı affet. Sen bütün salih kimselerin Rabbisin. Bu ağrıya, rahmetinden bir rahmet, şifandan bir şifa indir, iyileşsin. (Bu dua sadece idrar darlığı için değil, bütün hastalıklar için de okunabilir.) (Ebu Davud)

HASTADAN DUA İSTEMEK GEREKİR

 • Bir hastayı ziyaret ettiğin zaman, sana dua etmesini iste. Çünkü onun duası meleklerin duası gibidir, kabul olunur. (İbni Mace)

İSHALE BAL ŞERBETİ 

 • Ebu Saidi'l-Hudri (ra) anlatıyor: "Biri Rasulullah'a (asm) gelerek, "Kardeşim ishal oldu." dedi. O: "Ona bal şerbeti içir!" buyurdu. Adam denileni yaptı. Sonra aynı kişi tekrar gelerek: "Ben, ona bal şerbeti içirdim, fakat ishali daha da arttı." dedi. Ve bu gidip gelmeler üç kere tekrar etti. Sonunda ALLAH Rasulü (asm): "ALLAH doğru söyledi, kardeşinin karnı yalan söyledi (hata etti)." buyurdu. Sonra bir kere daha içirdi. Bu sefer kardeşi iyileşti." (Buhari)

MANTAR SUYU GÖZE ŞİFADIR

 • Mantar, kudret helvası cinsindendir. (ALLAH'ın kullarına verdiği külfetsiz bir tür rızıktır) Suyu göze şifadır. (Buhari)

NAMAZDA ŞİFA VARDIR

 • Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Bir gün, Rasulullah (asm) namaza erken kalktı. Ben de erken kalktım ve biraz namaz kıldıktan sonra oturdum. Rasulullah (asm) bana dönüp baktı ve: "Karnın mı ağrıyor?" buyurdu. Ben: "Evet! Ey ALLAH'ın Rasulü!" dedim. O: "Öyleyse kalk namaz kıl, çünkü namazda şifa vardır!" buyurdu. (İbn-i Mace)
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun