Bana salavat getiren Uhud dağı kadar sevap alır, sözü hadis midir?

Soru Detayı

"Bana salavat getirene bir kırat kadar sevap yazılır, kırat ise Uhud dağı kadardır."

- Bu söz hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, ilgili hadis şöyledir:

"Bana salavat getirene Allah bir kırat sevap yazar. Kırat ise Uhud dağı kadardır." (Feyzu’l-kadir, 6/170, Hadis No: 8813)

Peygamber Efendimiz (asm)'e getirmenin faziletiyle ilgili başka rivayetler de vardır. Bunlardan bir kısmı şöyledir:

"Ezanı duyduğunda müezzinin sözlerini tekrarlayınız. Sonra bana salavat getirin. Çünkü kim bana bir defa salavat getirirse Allah buna karşılık ona on defa rahmet eder. Sonra da benim için Allah'tan Vesîle'yi dileyin. Vesîle cennette bir makamdır ki, Allah'ın kullarından sadece bir tanesine nasip olur. Onun ben olacağını ümid ediyorum. Kim benim için Vesîle'yi dilerse, kendisi için şefaatim kesin vacip olur." (Müslim, Salat 11; Ebû Davud, Salat 36)

"Bana Cibril geldi ve Allah'ın şu müjdesini bildirdi: Kim sana bir salat getirirse, ben de ona on salat getiririm. Sana selam getirene de selam ederim.” (İbn Kesir, tefsir, Ahzab 56. Ayetin tefsiri)

"Birbirini seven iki kul karşılaştıklarında Resulullaha salat getirirlerse, ayrılmadan önce affa mazhar olmuşlardır." (Münziri, et-Tergib ve't-Terhib, 2/504)

"Sizden biri Allah'tan bir şey istemeye başladığında, önce Allah'ı sena etsin. Sonra bana salat ve selam getirsin. Daha sonra dua etsin. Zira bu kabule daha yakındır." (Kadı Iyaz, eş-Şifa, 2/151)

"Her dua ile sema arasında bir perde vardır. Rasulullaha dua (salat / salavat / selam) edildiği zaman, o dua yükselir (kabul olunur)." (Tirmizi, Salat 352)