Hz. Mehdi'nin çıkış tarihi hakkındaki hadisler doğru mu?

Soru Detayı

​- İsmail Hakkı Hazretlerinin “Ruhul Beyanında”
- Efendimiz Hz. Ali’ye buyurmuşlar: “Besmele-i şerifin hesab-ı cifrisi bitince Mehdi’nin doğum tarihidir.” der. Hz. Ali (ra) buyurdu: “Besmelenin harflerini sayın ve sonunda zamanın bitmesini ve Mehdinin çıkmasını bekleyin. Ona uyarak selameti bulun.” Zaman Besmele’nin harflerinin sonuna geldiğinde Mehdi çıkacaktır. (Ramuz, 2:676)
- Beyazıd-ı Bistami (ks) buyurdu: “Besmelenin harflerinin sonu Mehdinin çıkma vaktidir.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali’ye ait olduğu söylenen “Besmele-i şerifin hesab-ı cifrisi bitince Mehdi’nin doğum tarihidir.” anlamındaki rivayetin senedinde geçen Muhammed b. el-Velid el-Mukri isimli ravinin yalancı olduğu ifade edilmiştir. (Feyzu’l-Kadir, 6/278, 9242 numaralı hadisin şerhi)

- Ramuzu’l-ahadis ve Ruhu’l-beyanda zayıf olan rivayetler oldukça fazladır.

- Besmelenin ebced değeri 786’dır. Bu tarihin konuyu kıymetlendiren bir tarafı yoktur.

- Besmelenin harf sayısı en meşhur olan 19’dur. Bu sayının -hicri veya miladi hesaba göre- ne gün ne ay ne yıl, ne asır olarak ifade ettiği bir gerçeği göremiyoruz.

Bu açıklamalar, bu konuda olumlu bir değerlendirme yapmamıza imkan vermemektedir. Ancak bu ifadelerde zahiri mananın dışında müteşabih, batıni bir mana varsa onu bilemiyoruz...