Hz. Ömer, Kuran’a abdestsiz dokunmanın caiz olduğunu mu söyler?

Tarih: 27.05.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

Hz. Ömer’in "Sana bu (Kuran-ı Kerîm'in abdestli okunacağına dair) fetvayı kim verdi?” sözü sahih mi? Eğer sahihse neden ayete ve hadislere göre Kuran’a abdestsiz dokunulmaz deniyor?
Ömer b. Hattâb, Kur'ân-ı Kerîm okuyan bir topluluğun arasında bulunuyordu. Bu arada tuvalet ihtiyacı için oradan ayrıldı, sonra dönüp geldi, tekrar Kur'ân okumaya başladı. Bunun üzerine adamın biri: "Ey Mü'minlerin emîri! Abdestin olmadığı halde Kur'ân oku­yorsun!" dedi. Hz. Ömer: "Sana bu (Kur'ân-ı Kerîm'in abdestli okunacağına dair) fetvayı kim verdi? (Yalancı Peygamber) Müseylime mi?" cevabını verdi. (el-Muvatta, Kur'ân; 2) şeklinde bir hadis var mıdır? Varsa sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadisin senedindeki raviler sikadır, dolayısıyla hadis sahihtir. (bk. Zürkani, Şerhu’l-Muvatta, 2/5)

- Hadiste, Kuran’a abdestsiz dokunmak diye bir ifade yoktur. Değişik şerhlerde de “dokunma” değil, Kuran’a dokunmadan ezbere okumaktan söz edilmiştir.

Nitekim, Kuran’a dokunmadan -ittifakla- abdestsiz okunabileceğini söyleyen alimler şu hadisi de şahit göstermişlerdir:

İbn Abbas anlatıyor:

"Hz. Peygamber uykudan uyandı, gözlerini oğuşturdu, sonra Al-i İmran suresinin son on ayetini okudu. Ardından kalkıp abdest aldı.” (Buhari, Vitr 1)

Hz. Ali de şöyle demiştir:

“Hz. Peygamberi cünüplükten başka bir şey Kuran okumaktan alı koymazdı.” (Ebu Davud, Taharet,229; Tirmizi, Taharet,146)

Bu açıklamalar da gösteriyor ki, Hz. Ömer abdestsiz Kuran’a dokunmamış, ona dokunmadan okumuştur. Hz. Ömer’e soran kişi ise bunun caiz olduğunu bilmiyordu.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun