Allah’ın isimleri abdestsiz okunabilir mi?

Soru Detayı

- Allah'ın isimleri ile ilgili olarak "abdest almadan" “Ya Razzaaku” çekebileceğimi söylediniz. Öyleyse sorum şu:
- Neden namazdan önce ve Kuran'ı okumadan önce abdest alıyoruz?
- Allah'ın isimleri de Kuran'dan bir kelimedir, peki nasıl olur da abdest gerekmez?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestsiz zikir ve evradı okumak ayrı bir şeydir, onların içinde bulunduğu bir yazıya dokunmak ayrı bir şeydir.

Abdestsiz namaz kılınmaz, fakat Kur'an okunabilir. Sadece Razzak ismi değil, Fatiha suresinden Nas suresine kadar bütün Kur'an’ı abdestsiz okumak caizdir. Caiz olmayan şey, Kur'an’a abdestsiz dokunmaktır.

Namaz kılmanın bir şartı abdesttir. Onun için namaz kılanın mutlaka abdest alması gerekir.

Fakat Kur'an’ı okumak öyle değildir. Kur'an’ı eline alıp okumak için abdestli olmak şarttır, fakat onu ezbere okumak için abdest şart değildir.

Bunun için sitemizdeki bilgiler doğrudur, yanlış algılanmıştır.