Kuran’ın hadislere göre tevilinin olması yanlış olmaz mı?

Soru Detayı

1. Hadis karşıtlarının “Hadislerin Kuran’a göre tevili gerekiyorken Kuran hadislere göre tevil oluyor.” şeklindeki eleştirisine nasıl yanıt verilir?
2. Hadislerin derece olarak Kuran’ın altında olmadığının delili var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Öncelikle ifade edelim ki, Kur'an’ın hadislere göre tevil edileceğine dair bir kural yoktur. Ayetleri tevil eden müfessirlerin böyle bir kuralı sürekli izlediklerini gösteren bir bilgiye de rastlayamadık.

Bununla beraber, hadis, ayetlerin ilk tefsiridir. Bu sebeple ayetlerin anlaşılmasında onun da önemli rolü vardır.

Nitekim, Darimi, Yahya b. Ebi Kesir’in şöyle dediğini bildirmiştir:

“Sünnet Kur'an’a kadıdır, fakat Kur'an sünnete kadı değildir.” (Darimi, Mukaddime, 49)

Buradaki “kadı” demek, Kur'an’a hakim demek değildir. Aksine, “Sünnet, Kur’an’ı tefsir eder, manalarını açıklar.” demektir.

Yahya b. Ebi Kesir’in bu sözünü açıklayan alimlerin hemen hepsi bu sözden bu mananın kastedildiğini bildirmişlerdir. Hatta rivayete göre, Ahmed b. Hanbel bu konuda “Ben böyle bir sözü söylemeye cesaret etmem. Benim söyleyeceğim: ‘Sünnet, Kur'an’ı tefsir edip izah eder.’ şeklindedir.” demiştir. (bk. Kurtubi, Tefsir, 1/39)

Allah Teala (cc), Hz. Peygamber (asm) Efendimize iki asli görev vermiştir: Tebliğ ve Tebyin. Yani ayetleri bildirmek ve o ayetleri açıklamak.

İşte, alimlerimizin dikkat çektiği konu budur:

Ayetleri ilk açıklayan, ilk tefsir eden ve uygulamalı olarak gösteren hadislerdir, Hz. Peygamber Efendimizin (asm) hayatıdır.