Kur'an-ı Kerim’de Peygambere itaat emredilmekte midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'de pek çok ayette peygambere itaat emredilir. Mesela:

قُلْ اَط۪يعُوا اللّٰهَ وَالرَّسُولَۚ  “De ki: Allah'a ve Peygamber'e itaat edin!” (Âl-i İmran, 3/32)

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اَط۪يعُوا اللّٰهَ وَاَط۪يعُوا الرَّسُولَ وَاُو۬لِى اْلاَمْرِ مِنْكُمْۚ  “Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulü’l-emre de.” (Nisa, 4/59)

 Ulu’l-emirden murat, idarecilerdir. Ayette Allah'a ve Peygambere mutlak itaat emredilmişken, idarecilere itaat bunlara atıfla bildirilmiştir. Yani idarecinin makul, meşru emirlerine uyulur, ama ona itaat Allah ve Rasulüne muhalefeti gerektiriyorsa, o zaman itaat edilmez. Zira “Halıka isyan olan yerde mahlûka itaat olmaz.” (Buhârî, Ahkâm 4)

Şu ayet de Peygambere itaat çerçevesinde değerlendirilir:

وَمَٓا اٰتٰيكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهٰيكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُواۚ  “Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının.” (Haşir, 59/7)

Âyet, Beni Nadir Yahudilerinden elde edilen ganimetle ilgili yaşanan olaylara bir cevap olarak inmiştir. Her ne kadar bağlam itibarıyla ganimetlerle alakalı olup “Peygamber ganimet olarak size ne verdiyse onu alın, vermediğinden de uzak kalın.” manasını ifade etse de genelleme ile “size dinle alakalı ne getirmişse alın, yasakladıklarından da uzak kalın” manasını da bildirir.

Onun bizden istediklerine şu hadis örneklemesiyle bakabiliriz:

“Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun.” (Buhârî, Edeb, 62)

Din adına konuşan ve her nedense hadislere itibar etmek istemeyenlere sormak lazım: Bu nebevi uyarıları dinlemeyelim mi? Müslümanlar olarak kardeş olmak varken, birbirimizden nefret mi edelim, birbirimize sırt mı çevirelim...?