Salavat kelimesinin manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Salavat kelimesi "salât"ın çoğuludur. Salât; teyit, duâ, istiğfar, rahmet gibi anlamlara gelir. Kur'anda Allah'tan, meleklerden, müminlerden peygambere; Allah'tan ve meleklerden müminlere; peygamberden müminlere salât olayına şahit oluruz. Şöyle ki:

1. Allah'tan, meleklerden, müminlerden peygambere salât:

اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يمًا

"Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin." (Ahzab, 33/56)

Ayette geçen salât; Allah'tan sena ve rahmet, meleklerden istiğfar ve müminlerden dua olarak açıklanır. Peygamberin adı geçtiğinde “aleyhi’s-salâtu ve’s-selam” veya "sallallahü aleyhi ve sellem" dememiz, ayetteki emri yerine getirmek olarak değerlendirilmiştir. (Mesela bk. İbn Kesir, III, 506-507; Sâbunî, Safvetu't- Tefasir, II, 536) Peygamber Efendimiz (asm), bu konuda şöyle der:

"Yanında benim adım anılıp da bana salât getirmeyen kişinin burnu sürtünsün!" (Tirmizi, Daavat 110)

 "Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salâvat okumayandır." (Tirmizî, Salât 357)

 Namazlarda tahiyyâttan sonra okuduğumuz "Allahümme Salli, Bârik..." duâları da Hz. Peygambere (asm) birer salâttır.

2. Allah'tan ve meleklerden müminlere salât:

 هُوَ الَّذ۪ي يُصَلّ۪ي عَلَيْكُمْ وَمَلٰٓئِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِۜ

"O Allah ki, karanlıklardan aydınlığa sizi çıkarmak için melekleri ile birlikte size salât eder.” (Ahzab, 33/43)

Burada salât,  Allah'tan rahmeti ve meleklerden istiğfarı ifade eder.

3. Peygamberden müminlere salât:

وَصَلِّ عَلَيْهِمْۜ اِنَّ صَلٰوتَكَ سَكَنٌ لَهُمْۜ  “(Ey Peygamber) Onlar için salât et. Doğrusu senin salâtın, onlar için bir huzur ve güvendir.” (Tevbe, 9/103)

Ayette hitap Hz. Peygambere (asm)'dir. Buradaki salât, “dua” anlamındadır.