Kur'an, dinin tek kaynağı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اَط۪يعُوا اللّٰهَ وَاَط۪يعُوا الرَّسُولَ وَاُو۬لِي الْاَمْرِ مِنْكُمْۚ

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ulü’l-emre de.” (Nisa, 4/59)

İslam Dininin dört kaynağı vardır:

1. Kitap,
2. Sünnet,
3. İcmay-ı ümmet,
4. Kıyas-ı fukaha.

Kitaptan murat Kur'an'dır. Kur'an, dinin en birinci ve en büyük kaynağıdır, kaynakların kaynağıdır.

Sünnetten murat Hz. Peygamberin (asm) sözleri, fiilleri ve tasvip buyurduklarıdır. Hadis kitaplarında yer alan “abdest, namaz, oruç…” gibi bölümler, bunların Kur'anda yer alan asıllarının ayrıntıları ve tefsiri durumundadır.

İcma-yı ümmet, ümmetin ittifak ettiği meseleler için kullanılır. Mesela namazın farz olduğu ve günde beş vakit olduğunda icma vardır. Şia'nın bu beş namazın cem edilerek üç vakitte kılınabileceğini söylemesi icmaya aykırı değildir, çünkü onlar da zımnî olarak beş vakit olduğunu kabul etmektedir. Ama kurban kesmenin vacip oluşunda icma yoktur. Çünkü Hanefi mezhebine göre kurban vacip kabul edilirken, Şafi mezhebinde sünnettir. Hz. Peygamber (asm) “ümmetim dalalet üzere ittifak etmez” buyurur. (İbn Mâce, Fiten, 8) Bu beyan, en azından ümmetin ekseriyetinin istikametli bir şekilde devam edeceğini bildirir. Her ne kadar İslam ümmeti içinde uç fırkalara savrulmalar yaşansa da, asıl ana omurga dalaletten uzak kalabilmiştir.

Kıyas-ı fukaha ise, hakkında ayet ve hadis olmayan meselelerde müçtehit âlimlerin içtihadda bulunması, meselenin hükmünü ifade etmeleridir. Mesela, ayet ve hadislerde sigaranın, biranın, saç ektirmenin hükmü yoktur. İşin uzmanı olan âlimler, ayet ve hadislerden yola çıkarak bunların hükümlerini söylerler. Bu tür meseleler yoruma açık olduğundan, bunlarla ilgili yapılan içtihadlar da farklı olabilmektedir.