Hz. Âdem cennette mi, yoksa dünyada mı yaratıldı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

يَآاٰدَمُ اسْكُنْ اَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ  “Ey Âdem, sen ve eşin cennete yerleşin.” (Bakara, 2/35)

Günümüzde tartışılan konulardan biri Hz. Âdem'in cennette mi, yoksa dünyada mı yaratıldığı meselesidir. Geleneksel yorumlarda genelde Onun ebediyet yurdu olan cennette yaratıldığı, sonra imtihan için bu dünyaya gönderildiği ifade edilir. Eskide ve günümüzde bir kısım Kur'an yorumcuları tarafından ise Onun dünyada cennet misal bir yerde yaratıldığı, yasak ağaçtan yemesi sebebiyle de oradan çıkarıldığı nazara verilir.

Meselenin değerlendirilmesinde bazı noktalara dikkat çekmekte yarar görüyoruz:

- Bu tür meseleler dinin özüne ait değildir, her iki şekliyle de Hz. Âdem ilk insandır ve dünyaya gönderilmesi imtihan içindir.

- Allah’ın sonsuz kudreti açısından bakıldığında, her iki türlü olması mümkün ve caizdir.

- Cennet kelimesi, mükâfat yurdu olan için kullanıldığı gibi dünyada yemyeşil bağ ve bahçeler için de kullanılır. (Mesela bk. Kehf, 18/32; Sebe, 34/15; Kalem, 68/17…)

- Hz. Âdem'in beka âleminden olan cennette yaratılması durumunda “İblis oraya nasıl girdi, cennet mükâfat âlemi olduğuna göre Hz. Âdem ve Hz. Havva imtihan edilmeden oraya nasıl alındı?” gibi sorular hatıra gelmektedir.

- Hz. Âdem'in ebediyet yurdu olan cennette yaratılması kabulüne göre “vatan-ı asli”, “yitik cennet” gibi mazmunlar geliştirilmiştir. Yani, insanın asıl vatanı cennettir, bu dünyaya tekrar orayı kazanmak için gönderilmiştir.

- Her meselede nihai söze ulaşmamız mümkün olmayabilir. Bazı meseleler diğer âleme gidildiğinde netleşecek, vuzuha kavuşacaktır.

- Bu meseleyi dünyada netleştirmeden daha da mühim bir mesele var: Cenneti kazandıracak ameller işlemek!..