Hz. Âdem'in çocuklarının evliliğini anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذ۪ى خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَث۪يرًا وَنِسَٓاءً

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının.” (Nisa, 4/1)

Âdemin çocuklarının evlenmeleriyle alakalı Kur'anda bir açıklık yoktur. Tefsir kitaplarımızda ise şu bilgiler karşımıza çıkar:

Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın çocukları birisi erkek, diğeri de kız olmak üzere ikiz olarak dünyaya geliyordu. Bunların evliliği çapraz olarak gerçekleşmekteydi. Kur'anda kıssaları anlatılan Kabil ve Habil (bk. Maide, 5/27-31) bu yüzden problem yaşamışlardı. Kabil, kendisiyle doğan ikiziyle evlenmek istedi, bu yüzden kardeşi Habil'le tartıştı ve onu öldürdü. (İbn Kesir, Mefatihu'l-gayb, II, 41) Bu meseleyle alakalı şu noktalara dikkat çekmek isteriz:

- Bu rivayete göre değerlendirildiğinde anlaşılır ki: Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmesi bir zaruretti, bundan dolayı helâl kılındı. Çünkü insan neslinin artması gerekiyordu. Bu âdet geçici bir süre devam etti, fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe zaruret kalmadı ve bu uygulamaya son verildi.

- Bunun helal olması Allah'ın emriyle alakalıdır. Yani Allah emreder güzel olur, yasak eder kötü olur.

- Şayet bu rivayetler sahihse, aklımızı ve cüzi bilgimizi esas alarak “Böyle kardeşler arası evlilik nasıl caiz olur?” dememiz uygun düşmez. Yoksa Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın evliliklerine de nikâh şahidi aramamız gerekir.

- Bununla beraber, günümüzde bazılarının dile getirdikleri “Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan sonra Allah başka bir erkek ve kadın yaratmış olabilir, böylece kardeş evliliği yaşanmamış olur.” görüşü, ihtimal olarak göz ardı edilmeyebilir. “Öyle olmuştur” diyemeyiz, ama olmadığının da bir delili yoktur.

- Aslında Hz. Âdem'in çocuklarının evliliğini çözmekten daha önemli bir meselemiz var: Onun torunlarının günümüzde nasıl evleneceklerini halletmek! Çünkü günümüzde nice genç nasıl evlenebileceğinin telaşı içinde!..