İnsanlık Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan geldiyse, farklı ırklar nasıl ortaya çıktı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem ilk insan ve ilk peygamberdir. Hz. Havva’da Hz. Âdem’in bedeninden yaratılmış, onun eşidir. Dolayısıyla insanlık Hz. Âdem’le başlıyor. İnsanın genetik yapısını teşkil eden DNA’lar (Dezoksi Ribo Nükleik Asitler) çok geniş bilgi kapasitesiyle donatılmışlardır. Bazı araştırıcılar, insan DNA’sındaki bilgileri kitaba dökmek mümkün olsa, 100 m2’lik yerle-ay arası kadar ansiklopedi kitabının ancak bu bilgileri alabileceğini ifade ediyorlar. Bu değerlendirme belki ilk bakışta abartılı gelebilir. Ama bir flaş diske veya bir DVD’ye yüklediğimiz bilgileri ve onun kapladığı alanı dikkate alınca, bunun aynı hakikat olabileceğini anlarız.

İlk insan Hz. Âdem babamızın genetik yapısında, bütün torunlarının genetik yapısı, tüm renk ve ırk karakterleri de dâhil, şifre halinde mevcuttu. İlmen bunun itiraz edilecek bir tarafı yoktur. Şimdi, hanımınızla birlikte sizin genetik yapınızda, kıyamete kadar gelecek bütün torunlarınızın genetik yapısının var olduğunu söylemek, hakikatin ifadesi değil midir?  Orada, Hz. Havva’nın da genetik yapı başlangıcı Hz. Âdem olduğu için, bu değerlendirme mantıki ve ilmî yaklaşıma uygundur.

İşin bir diğer boyutu ise, genetik yapıda mevcut olan bütün renk ve ırk karakterleri bir anda fenotip dediğimiz dış görünüşte kendini hissettiremez. Dış yapıda kendini gösterecek olanlar, dominant karakterlerdir. Çekinik karakterlerin fenotipte etkisi görülmez. Ancak, aynı gen havuzunda, yani insan topluluğu içerisinde üremeler devam ettikçe, dominant karakterlerin baskısından kurtulan çekinik karakterler, belli oranlarda yavrularda ortaya çıkar. Birbirinden ayrılan ve kendi içerisinde üremeye devam eden kabile ve gruplarda çekinik karakterler ortaya çıktığı gibi, bu çekinik karakterler arasında yeni birleşimler görülür veya farklı yönde eşit etkiye sahip iki karakterin ortası bir yapı hâsıl olabilir. Böylece genetik yapıda ortaya çıkan çeşitlilik belli oranlarda birleşerek günümüzdeki insanlarda ortaya çıkan renk ve ırkların teşekkülüne sebep olmuştur.