Hz. Adem zenci miydi?

Soru Detayı

- İlk insanların zenci olduğu söyleniyor. Hz. Âdem zenci miydi?
- Kuran’da böyle bir şey yok sanırım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Âdem bütün insanların ilki ve babası, Hz. Havva da bütün insanların annesidir.

Hz. Âdem’in genetik yapısını temsil eden DNA’sında bütün insanların renk ve ırk karakterleri mevcuttur.

Şimdi her bir insanda hem Hz. Âdem’den beri sülalesindeki insanların genetik yapısı ve hem de kıyamete kadar neslinden gelecek insanların da genetik yapısı kendi DNA’larında mevcuttur.

Genetikte bir kaide vardır. Baskın karakterler fenotip dediğimiz dış görünüşte etkisini gösterir. Çekinik karakterler fenotipte görünmez. Nasıl ki gökyüzünde yıldızlar, gündüz de olduğu halde Güneş'in baskın etkisinden dolayı onları göremiyoruz. İşte bunun gibi genetik yapıda da baskın karakter etkisinde kalan çekinik karakterler tesirini gösteremez.

Çekinik karakterlerin fenotipte etkisini gösterebilmesi için baskın karakterin etkisinden kurtulması gerekir.

Hz. Âdem’in rengi nasıldı?

İnsanlar, Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan meydana gelmiş olmakla birlikte, zamanla değişik sebeplerden dolayı kabilelere ve kendi içerinde gruplara ayrılmıştır. Bu ayrılmalar sonucunda renk ve ırk karakterlerinde de açılımlar meydana gelmiş, başta kendisini fenotipte gösteremeyen çekinik karakterler, kabilelerde baskın karakterlerin tesirinden kurtuldukları için dış görünüşte de etkilerini göstermişlerdir.

Bir başka genetik kaide de şudur:

Bazı karakterler baskın olduğu halde onların baskılarını engelleyen genler vardır. O engelleyici genlerle beraber bulundukları zaman genetik karakterlerini gösteremezler.

Burada sayamadığımız genetikle alakalı Mendel kanunları ve o kanunlardaki sapmaları dikkate aldığımızda, anne ve babadan meydana gelecek çocuğun renge dayalı karakterlerini önceden kestirmek mümkün değildir. Çünkü çok değişik kombinasyonlar söz konusudur.

İşte Hz. Âdem babamızda bu renk kombinasyonlarının nasıl cereyan ettiğini bilemiyoruz. Kaldı ki onun yaratılışı doğrudan ilk yaratılıştır. Orada genetik kanunların günümüzdeki gibi cereyan edip etmediğini de bilemiyoruz.

Bütün bunlardan çıkan sonuç şudur:

- Hz. Âdem babamızın rengi hakkında kim ne söylese ancak o bir tahmindir.

- Hz. Yusuf gibi bir güzellikte de olabilir. Hz. Yusuf onun torunu değil mi?

- Aynı şekilde Hz. Muhammed (asm) onun torunu olması itibariyle onun nurunu da taşımaktadır.

- Hakikati inşallah cennette kendisinden öğreniriz.