Ebu Hanife, zayıf da olsa hadisi seçiniz demiş mi?

Soru Detayı

- İmam Azam Ebu Hanife hazretlerinin bunun gibi bir sözü var mıdır?
- Ebu Hanife hazretlerinin, "Benim kararıma zıt düşen bir hadis görseniz, zayıf da olsa hadisi seçiniz." gibi bir sözü var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Azam Ebu Hanife Hazretlerinin, sorudaki şekliyle, yani "Benim kararıma zıt düşen bir hadis görseniz, zayıf da olsa hadisi seçiniz." anlamında bir görüşüne rastlayamadık.

Ancak, bazı âlimlerin “sahih” olduğunu bildirdikleri İmam Azam’ın şu sözü meşhurdur:

“Eğer hadis sahih olursa, o benim mezhebimdir.”(1)

Ayrıca İmam Azam’ın “Bizim nereden aldığımızı bilmeyen bir kimsenin sözümüzü alması (onunla amel etmesi) caiz değildir.”(2) şeklinde bir sözü de nakledilir.

Yine İmam Azam’ın “Allah’ın kitabına veya Resulullah’ın haberine / sünnetine aykırı bir şey söylersem, benim sözümü bırakın!”(3) anlamında bir sözü de vardır.

Kaynaklar:

1) bk. Zeynu’l-Iraki, el-Mustahrec ala’l-Müstedrek, 15; İbn Abidin, 1/67.
2) bk. Tacu’t-Teracim, 92; Şerhu Müşkilati’l-Hisaye, 2/541; İbnu’l-Kayyım, İlamu’l-Muvakkiin, 1/79.
3) bk. İkazu himemi uli’l-ebsar, s. 50.