Ezan vaktini yanlış bildiği için namazı kaçırmak günah olur mu?

Soru Detayı

- İnternetten ezan vaktini kontrol ettim, 4 dakika kaldığında direkt gidip sadece farzlarıyla abdest aldım ve namaza duracaktım ki ezan okundu ve 4 dakika gibi bir süre geçmediğine emindim çünkü çok hızlı yapmıştım. Tekrar internetten ezan vaktine baktım ve 1 dakika kaldığı yazıyordu, kısacası bildiğim saatten erken ezan okunduğu için namazı kaçırdım.
- İstemeden olduğu için günaha girdim mi?
- Namazı en son vakte bırakan kişi, namazı yetiştiremezse sorumlu olur mu, bilerek kazaya bırakmış sayılır mı?
- Bu durum kişiyi günahkar yapar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı, mazeretsiz olarak vaktin sonuna tehir etmek doğru değildir.

Bile bile namazı vaktin sonuna bırakarak diğer vaktin girmesine kadar tehir eden kişi, bu davranışından dolayı dinen mesul olur.

Bununla birlikte iftitah tekbirini yani namaza başlama tekbirini, diğer vakit girmeden alan kişi, bundan sonra diğer vakit girse de namazı tamamlar ve o namazı vaktinde kılmış olur.