Şafii biri, namazı tek başına kılsa, ama sonradan cemaat görse ona katılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kılınan Namazın Cemaatle Yeniden Kılınması

Bir vakit namazı cemaatle ya da münferid olarak kılınmış ise o namazın vakit içinde yeniden kılınması sünnettir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir gün ikinde namazını kıldırdıktan sonra bir adamın ikindi namazını kılmak üzere Mescid-i Nebevî'ye geldiğini görünce:

"Buna sadaka verip de (iyilikte bulunup da) kendisiyle beraber namaz kı­lacak bir adam yok mu?" diye sormuş, bunun üzerine cemaatten biri kalkıp o adamla birlikte ikindi namazını yeniden kılmıştır. (Ebû Davud, Salât, 56; Zühaylî, el-Fıkhü'l-İslâmî, 2/1184.)

Yalnız, daha önce cemaatle veya münferiden kılınmış olan bir vaktin na­mazını yeniden kılmanın bazı şartları vardır. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

1.  Yeniden kılınırken cemaatle kılınmalıdır.
2.  Farz namazı yeniden kılmaya niyet edilmelidir.
3.  İkinci namazın en azından bir rekâtı vakit içinde kılınmalıdır.
4.  İmam bu namazı, yeniden kılınmasının caiz veya mendup olduğunu benimseyenlerle birlikte kılmalıdır.
5.  Birincisi farz veya cemaatle kılınması sünnet olan nafile bir namaz ol­malıdır.
6. Bu yeniden kılış, aynı günün aynı vaktin namazı için bir defaya mahsus olmalıdır.
7.  Bu namaz, cenaze namazından başka bir namaz olmalıdır.
8.  Namazı yeniden kılan kişi, safa girmesi mümkün olduğu halde iftitah tekbirini saf dışında durarak tek başına almamalıdır. Aksi halde yeniden kıldı­ğı namaz sahih olmaz. İftitah tekbirini aldıktan sonra cemaatten ayrılırsa da yeniden kıldığı namaz sahih olur.
9.  Muktedir olan kişi, yeniden kılınan namazı ayakta kılmalıdır.
10.  Namazı yeniden kılan kişi, cemaatle kılma yükümlüsü olmalıdır.
11.  Giyecek elbisesi bulunmayan çıplak kişi, yeniden kılmak istediği na­mazı ancak karanlıkta kılabilir.
12.  İkinci namaz sahih olmalıdır.

(Büyük Şafii İlmihali, Mehmed Keskin)