Namaz kıldıktan sonra, namaza mani olan bir durumun namaz kıldığımız sırada ortaya çıktığını anlarsak, vakit daha çıkmamışsa namazımızı yeniden kılmalı mıyız veya vakit çıkmışsa kaza etmemiz gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz esnasında namaza mani olacak bir hâl vuku bulmuşsa ve bunun farkına varılmışsa, hemen namazı iade etmek gerekir. Vakit çıkmış ise namazın kazası kılınır. Cemaatle kılınan namazlarda da bu böyledir.

Şafi mezhebine göre üzerinde az da olsa necaset varsa namaz olmaz. Bu nedenle namazdan sonra üzerinde necaset olduğunu fark eden bir kimse, namazı yeniden kılmalıdır. Eğer üzerinde necaset olarak namaz kıldığını vakit çıktıktan sonra fark ederse kaza etmelidir.