Rüyamda Rabbimi, genç delikanlı suretinde gördüm, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

“Dün gece rüyamda Rabbimi genç delikanlı suretinde gördüm. Altından yapılmış bir koltuk üzerinde oturuyordu. Başında altından bir taç, iki ayağında altından nalinler vardı.”

- hadisinin sahihiyeti hakkında ve nasıl anlaşılacağı hakkına bilgi verebilir misiniz?
- Ayrıca bu hadisin Arapça metnini gönderebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekliyle yapılan rivayetin “münker”, kabul edilemez olduğu bildirilmiştir. (bk. Heysemi, Mecmuatu’z-Zevaid, 7/179/ h. no:11745)

- İmam Sübki, Aliyyu’l-Kari bu rivayetin uydurma olduğunu belirtmişlerdir. (bk. Acluni, 1/499 / h. no:1409)

- Elbani de bunun uydurma olduğunu belirtmiştir. (bk. Silsiletu’l-ahadisi’d-daifeti ve’l-Mevdua, 13/819 / h. no: 6371)

- Uydurma bir rivayeti değerlendirmenin bir anlamı olmadığı açıktır.

- İlgili rivayetin Arapça metni şöyledir:

:وَعَنْ أُمِّ الطُّفَيْلِ امْرَأَةِ أُبَيِّ بْنِ كَعْبٍ قَالَتْ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - يَقُولُ

رَأَيْتُ رَبِّي فِي الْمَنَامِ فِي صُورَةِ شَابٍّ مُوَفِّرٍ فِي خُفٍّ، عَلَيْهِ نَعْلَانِ مِنْ ذَهَبٍ، عَلَى وَجْهِهِ فِرَاشٌ مِنْ ذَهَبٍ