Kanatları kesilmiş güvercinler edinin, cinleri yavrularınızdan uzaklaştırır, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimizin (asm) şöyle bir buyruğu var mı, sıhhat durumu nedir, cinleri çocuklardan nasıl uzaklaştırır?
"Kanatları kesilmiş güvercinler edinin. Çünkü onlar cinleri yavrularınızdan uzaklaştırır." (Ramuz, Gümüşhanevi, İbn Abbas’tan)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu rivayet için bk. eş-Şirazi, el-Elkabü'r-ruvât; el-Hatib, Tarih,3/196; Deylemi, 1/83.

- Bu rivayetin senedinde yer alan bir ravi alimler tarafından yalancı ve hadis uydurmakla itham edilmiştir. Onun için bu rivayet ciddi zayıftır. (bk. Muhammed b. Muhammed el-Hut, Esna’l-Metalib,1/26-27)

İbnu’l-Cevzi, Hatib-i Bağdadi bu rivayeti uydurma olarak değerlendirmiştir. (bk. el-Mevduat, 3/12, Tarihu Bağdad, 3/196)

- Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere, bu rivayetin -İmam Ahmed b. Hanbel, İbn Main, İbn Hacer gibi hadis otoriteleri tarafından- yalancı ve uydurmacı olarak nitelenen biri tarafından uydurulduğunda tereddüt etmemek gerekir.