Allah, benim ruhum ile Ebu Bekir'in ruhunu güvercin suretinde yarattı, anlamındaki rivayet sahih midir?

Soru Detayı

- Resûl i ekrem(a.s.m.) buyurdular ki:
"Allah (c.c.) yerleri, gökleri, arş ve kürsiyi, levhi, kalemi, cenneti, cehennemi, cinleri, insanları yaratmadan önce benim ruhum ile Ebubekir'in ruhunu güvercin suretinde yaratıp aşk meydanında uçunuz diye emretti. Önce geleniniz Muhammed, geride kalanınız Ebubekir olsun, buyurdu. İkimiz uçtuk ben Ebubekir'den şehadet parmak ile yanındaki orta parmak kadar ancak ileri oldum."
- Bu Şeyh Şemseddin es-Sivasi'nin "Menakıbi Çehari Yarı Güzin" kitabında geçiyor.
- Hadiste geçtiğine göre Efendimiz a.s.m. "Allah evvela benim nurumu yarattı." diyor. Burada ise (benim ruhum ile Ebubekir'in ruhu) diyor.
- İkinci olarak, kainatın yaratılış sebebi ve makamı Mahmud da olan ve bütün akıllar bir tek akıl olsa dahi anlaşılamayan yüksek bir makam sahibi olan Efendimiz a.s.m. ile Hz. Ebubekir nasıl güvercin olarak birbirine o kadar yakın uçarlar. Kitabın sahibi büyük bir zat.

- Gerçekten böyle bir rivayet var mı? Varsa nasıl anlamak gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Söz konusu eserde yer alan bilgilerin bir kısmı doğru, bir kısmı yanlıştır. Bu menkıbe de bu yanlışlardan biridir. Bu konuda, sahih hiçbir hadis kaynağında bu bilgiye rastlamak mümkün değildir.

- Bu gibi eserlerde, Hz. Peygamber (asm) ve ashab-ı güzine sevgi ve saygı kazandırmaya yönelik menkıbelere yer verilir. Zayıf da olsa bu amaca hizmet eden bazı bilgilere yer verilmesi, eseri yazmanın amacına hizmet ettiği için normal görülebilir.

Hadis alimleri arasında, "faziletli ameller konusunda zayıf hadislerin kullanılabileceği" ruhsatı vardır. Bu gibi zatlar bu ruhsattan istifade etmişler. Kaldı ki, bu eserlerde yer alan ve sahih olmayan bilgiler eser sahibi tarafından uydurulmuş değil, başka eserlerde görülen bilgilerdir.

Ancak konuyu tahkik ederken, bu gibi bilgiler hangi eserde olursa olsun, “tashih olduğu”nu görmedikten sonra, onlara sahih nazarıyla bakmamız mümkün değildir...