Ben ona iyilik yapmadım ki, bana kötülük yapsın, anlamında bir rivayet var mı?

Soru Detayı

- Hz. Ali (r.a.) için dediği söylenen veya Hz. Bistami (r.a.) için söylenen "Şu kişi sana kötülük düşünüyor." sözü karşısında "inanmam...", "Neden ki?" , Hz Ali: "Ben ona iyilik yapmadım ki, bana kötülük yapsın."
- Sözü gerçek midir? Gerçekse ne yüce anlamı içerir?
- Yok eğer doğru değilse gerçeklik payı var mıdır?
- Hayatımızda birine iyilik yapmayı engellemesi veya iyilik yapma/yapmama muvazenesinde sırat-ı mustakim nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki ifadeye rastlayamadık.

“Kendisine iyilik ettiğin kimsenin şerrinden kork.” manasına gelen meşhur bir sözün de hadis olmadığı, bir kelam-ı kibar olduğu bildirilmiştir. (bk. Acluni, 1/52)

- Bu rivayet münasebetiyle Hz. Ali’nin şöyle bir sözüne yer verilmiştir:

“Kerim/Erdem olan kimseye iyilik yapmak onu yumuşatır. Leim/kötü kimseye iyilik yamak ise, onu kasavete sevk eder.” (Acluni, a.y)